Прошката


"Защото, ако вие простите на човеците съгрешенията им, то и небесният ви Отец ще прости на вас. Но ако вие не простите на човеците съгрешенията им, то и вашият Отец няма да прости вашите съгрешения."

Матей 6:14,15

Когато се покайваме за нашите грехове, ние молим Бог да ни прости. И Бог ни прощава греховете понеже ни обича.

 

Неговата воля е и ние от своя страна да прощаваме на хората, които са съгрешили спрямо нас, така както и Той ни е простил.

 

Понякога, когато се чувстваме много наранени и ни е много трудно да простим, можем просто да помолим Бог да ни помогне и да ни даде сили да простим.

 

Прошката е процес, в който ние всеки път избираме да простим на хората, които са ни наранили. В началото това може да ни се струва много трудно, но ако първият път изберем да простим, така както и Бог ни е простил, след това ще ни бъде по-лесно и по-лесно да прощаваме, като всеки следващ път ние ще получаваме все по-голямо освобождение от емоционалната болка, която сковава нашите сърца и ни пречи да преживяваме Божията любов, мир и радост.

В края на този процес на прощаване, сърцата ни се изпълват с любов към хората, които са ни наранили, и ние започваме да осъзнаваме болката в техния живот и това ни мотивира да се молим за тях и да ги благославяме, желаейки тяхното лично освобождение и емоционално изцеление.

 

Освен избор, процес и врата към нашето изцеление, прошката е и

ТРАНЗАКЦИЯ МЕЖДУ НАС И БОГ

 

Ние избираме да предадем на Бог нашето право да държим отговорни хората съгрешили против нас, отстъпвайки правото на Бог да бъде техен съдия.

 

В Евреи 10:30 се казва: Защото познаваме Онзи, Който е казал: "На Мене принадлежи възмездието, Аз ще отплатя, казва Господ"; и пак: "Господ ще съди народа Си".

 

Какво НЕ е прошката

Прошката не означава, че човекът е извинен за извършеното спрямо нас

Прошката не означава, че деянието е омаловажено, или че човекът не е виновен за извършеното (ние не казваме, че това, което са ни сторили е 'нищо', 'без значение' или 'няма проблем')

Прошката не означава, че ние отричаме нашата болка или гняв

Прошката не означава, че ние обвиняваме някой друг за стореното

Прошката не означава, че няма негативни последствия от стореното

 

На кого е нужно да простим

Прощаваме на тези, които са ни наранили. Това могат да бъдат:

Членове на нашето семейство (тези, които са най-близо до нас, могат да ни наранят най-много)

Приятели

Учители или ученици

Служители/Пастори или хора на които служим или пастируваме

Организации/власти - правителство/партии/политици, държавни чиновници, болници/лекари, училища/учители, фирми/търговци, банки, производители и всеки друг, който поради дадената му власт и авторитет се е възползвал от нас

Народи/нации/етноси - ако войни или други конфликти в миналото са донесли болка и страдание в живота на близките ни, а оттам и на нас, ние трябва да простим, за да получим освобождение от наследствена омраза или расови и етнически предразсъдъци

На себе си - ако сме се покаяли и сме помолили Бог да ни прости, ние трябва да простим и освободим себе си от мисли от рода на 'Аз никога няма да си простя', което е самонанесено проклятие, и ни прави по-добри съдии от Бог, Който вече ни е простил.

 

Примерна молитва

Благодаря ти Господи Исусе, че умря на кръста за мен, за да мога аз да бъда простен.

С акт на моята воля, сега аз избирам да простя на всички, които са ме наранили ............................... (избройте, при възможност на глас, имената на тези, на които е нужно да простите).

Аз освобождавам всеки един от тези хора от моята непростителност и от моето осъждане.

В името на Исус Христос. Амин